Ryszard Pawłowski
himalaista, pięciokrotny zdobywca Mount Everest

„5 razy Mount Everest”

Ryszard Pawłowski jest jednym z najwybitniejszych polskich Himalaistów. Niemalże całe swoje życie spędził zdobywając wierzchołki najwyższych gór świata – na wszystkich kontynentach. Spotkanie z nim ma charakter rozmowy, podczas której dowiadujemy się w jaki sposób stał się jedynym Polakiem, który pięciokrotnie stał na wierzchołku Mount Everest – najwyższej góry na świecie (8848m n.p.m.).
Podczas rozmowy prezentowane są materiały wideo oraz zdjęcia z jego wypraw. Poznajemy historie zabawne ale również takie, w których absolutnie ekstremalnych warunkach musiał walczyć o swoje życie. Jedną z takich historii jest „noc w strefie śmierci na Mount Everest” kiedy to załamanie pogody sprawiło, musiał przetrwać noc na wysokości 8500m n.p.m.
Nie ominiemy również trudnych i bolesnych tematów takich jak „śmierć w górach”. Jednym z poruszanych tematów historii jest wypadek, do którego doszło 24.10.1989 roku na południowej ścianie Lhotse (wys. 8516 m n.p.m.) gdy podczas wspólnej wspinaczki zginął jego partner Jerzy Kukuczka a on sam cudem uniknął śmierci.

Organizacja wydarzenia nie wymaga żadnego nakładu pracy i zaangażowania ze strony dyrekcji. Posiadamy wszystkie niezbędne elementy do przeprowadzenia spotkania, które instalujemy przed i demontujemy po imprezie

program spotkania

– co sprawia, że ludzie świadomie podejmują ryzyko zapuszczając się na najbardziej nieprzyjazne zakątki świata?
– Jak „bezpiecznie” zdobywać góry?
– W jaki sposób rozpocząć przygodę ze wspinaczką wysokogórską?
– Jaki sprzęt jest niezbędny w górach?
– Jak zorganizować wyprawę w najodleglejsze zakątki świata?
– Jak zmienił się klimat w górach na przestrzeni lat?
– Jak pasja do gór wpływa na życie osobiste Himalaistów?
Na zakończenie rozmowy uczniowie będą mieli możliwość zadawania pytań.
Po spotkaniu uczniowie mogą zrobić sobie zdjęcie z mistrzem oraz otrzymują pamiątkowe plakaty z autografami.

Czas trwania spotkania 60 minut

GALERIA ZDJĘĆ

NAJBLIŻSZE spotkania